marina ilin

marina ilin

Marina Ilin rođena je 1971. godine u Novom Sadu. Završila je nižu muzičku školu „Josip Slavenski“ odsek harmonika u klasi profesorke Ljiljane Dragovac, sa odličnim uspehom i Karlovačku gimnaziju u Sremskim Karlovcima, smer – organizator kulturnih aktivnosti. Sa navršenih 8 godina postaje član dečijeg folklornog ansambla Akademskog kulturno- umetničkog društva Univerziteta u Novom Sadu „Sonja Marinković“.

 

Sa 16 godina prelazi u izvođački sastav i u periodu od 1987. do 1995. godine daje značajan doprinos u izvođenju programa Ansambla, naročito u vokalno – solističkim deonicama. O tome svedoče brojne nagrade i priznanja Ansambla od kojih ćemo pomenuti samo neke: 1. mesto na republičkim takmičenjima u Rumi u periodu od 1987. do 1992. godine, 1. mesto na međunarodnom Festivalu u Turskoj 1987. godine i 1. mesto na Međunarodnom Festivalu u Španiji (Palma de Majorka-1993.godine) za vokalno – instrumentalno izvođenje koreografije iz Leskovca. Nakon prestanka aktivnog igranja svoj rad posvetila je edukaciji dece u svojstvu rukovodioca dečijih folklornih ansambala. u AKUDUNS-u „Sonja Marinković“.

 

U periodu od 2002. do 2016. godine bila je rukovodilac i koordinator Škole folklora , koja je u trenutku njenog odlaska sa funkcije brojala oko 300 polaznika – dece osnovnoškolskog uzrasta iz 12 novosadskih škola.

Od 2000. do avgusta 2016. godine učestvovala je , kao član i rukovodilac tima, u organizaciji koncerata, seminara, radionica, turneja, festivala i drugih manifestacija svih umetničkih celina u AKUDUNS-a. U ovom periodu bila je u dva navrata vršilac dužnosti direktora društva. Bila je inicijator i organizator tradiocionalne manifestacije „Sonjini dečiji dani igre“ koja se tradicionalno održava u Pozorištu mladih i koja obuhvata približno 500 učesnika.

 

Svoje znanje iz oblasti folklornog stvaralaštva usavršavala je pohađanjem brojnih seminara za narodnu igru organizovanih od strane Saveza amatera Vojvodine, Zavoda za kulturu Vojvodine, Saveza amatera Srbije, Saveza kulturno- umetničkih društava Srbije, CIOTIS-a i udruženja „NS Kultus“. Zajedno sa ovim udruženjem organizovala je brojne etno- kampove za decu, na kojima je bila stručni predavač i rukovodilac radionica starog zanata.

 

Od posebnog značaja je predstavljanje opančarskog zanata i srpskog narodnog veza 27. i 28 novembra 2021. godine na Etno forumu “Novo pokoljenje – 2021” na Institutu za biznis i dizajn u Moskvi, realizovano u saradnji sa opančarsko-papudžijskom radnjom “Marina i Mića”. Ovaj Forum bio je usmeren na očuvanje narodnog stvaralaštva i njegovu integraciju u kreativne industrije, kao i na javnu etno diplomatiju kod mladih iz Rusije, Turske i zemalja Balkana. Projekat je realizovala Fondacija ,,Kultura nacija“ uz podršku Fondacije Gorčakov.

 

U okviru foruma održan je rusko-turski stručni forum „Diplomatija i etno preduzetništvo“ i omladinski forum „Balkan – teritorija efikasne međunarodne saradnje“. Predstavnici omladinskih i studentskih organizacija iz Rusije, Kazahstana, Turske, Bugarske i drugih balkanskih zemalja razgovarali su zajedničkim programima i razvoju narodnog stvaralaštva. Marina Ilin je održala tom prilikom teorijsko predavanje o istorijatu i nameni srpskog veza uz propratnu video prezentaciju. U poslepodnevnim časovima, kroz master časove, učesnike Foruma upoznala je i praktično sa materijalima i tehnikama srpskog narodnog veza i realizovala izložbu srpskih narodnih kostima u glavnom foajeu Instituta.

 

Svoju posvećenost narodnoj tradiciji upotpunila je radeći na rekonstrukciji narodnih kostima, tj. ručnom izradom delova narodnih nošnji i nakita o čemu svedoči druga nagrada sa 38. “MIRK-a”- Međunarodnog takmičenja ručnih radova i kolekcija iz 2008. godine održanog u Mužlji.

 

Saradnik je i koautor na knjizi „Zaigrajmo veselo- narodne igre sa pevanjem“, koju je izdala prestižna izdavačka kuća Kreativni centar 2009. godine.
Marina Ilin je 2016. godine osnovala Udruženje “Folklorika” u kome je danas pored funkcije umetničkog direktora ujedno i umetnički rukovodilac i korepetitor u 5 folklornih ansambala. Pored toga, koordinator je brojnih radionica na kojima se deca teorijski i praktično upoznaju sa starim zanatima. Od posebnog značaja je projekat “Opanke obuvam, tradiciju čuvam” kojim se edukuju deca i mladi i promoviše opančarski zanat u predškolskim ustanovama, osnovni i srednjim školama u Novom Sadu i okolini.

 

Diplomirala je jula 2020. godine na Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača – odsek strukovni vaspitač za tradicionalnu igru u Kikindi. Autor je rada na temu “Narodne pesme i igre za decu predškolskog uzrasta.” objavljenog u Zborniku radova ove Visoke škole broj 2/2018. godine.

 

Tog novembra 2021. godine učestvovala je na seminaru za vaspitače i stručne saradnike u Prijedoru organizovanog od strane prijedorskog Udruženja za očuvanje tradicije, a povodom 20. novembra – Međunarodnog dana deteta. Na ovom seminaru je bila stručni predavač i kreator radionica za predškolski uzrast sa naglaskom na tradiconalne i muzičke igre.

 

U okviru udruženja “Folklorika” je, nakon obimnog istraživanja terenske i pisane građe, rekonstruisala oko dva veka zaboravljen običaj ophoda Bačkih devojaka u okviru projekta “Bačkih kraljica.” Na osnovu ovog projekta pokrenula je decembra 2022. godine 1. Festival igre “Kraljičino kolo” koji ima za cilj da promoviše bogato nematerijalno kulturno nasleđe našeg naroda i Kraljičke običaje celog regiona.

 

Od novembra 2022. godine zaposlena na Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitače u Kikindi na mestu saradnik u nastavi na studijama prvog stepena za oblast Nauka o muzičkoj umetnosti, uža oblast Etnomuzikologija, gde je nastavu realizovala u okviru vežbi na smeru strukovni vaspitač za tradicionalnu igru i smeru strukovni vaspitač dece predškolskog uzrasta iz sledećih predmeta: Osnove muzičke pismenosti, Tradicionalna igra, Tradicionalna muzika, Uvod u pojam igre sa labanotacijom.

 

I 25. januara 2023. godine učestvovala je na studentsko – naučnom skupu “Perspektive etnomuzikologije”, vebinar organizovan od strane Akademije umetnosti u Novom Sadu gde je predstavila završni rad na temu “Profesionalne kompetencije umetničkih rukovodilaca u radu sa decom predškolskog uzrasta na teritoriji Vojvodine – savremeni izazovi i rešenja.”

 

Udata je i majka dvoje dece.

Udruženje „Folklorika“ ima za cilj da afirmiše decu i mlade za narodno stvaralaštvo i tradiciju